Psikolog Randevu

Psikolog Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Gaslighting Nedir?

10 Tipik Gaslighting Tekniği
Gaslighting, güç kazanmak için kullanılan manipülatif bir tekniktir ve etkileri başkaları için yıkıcı olabilir. Kendinizi nasıl savunabilirsiniz?
 
Gaslighting Nedir?
Gaslighting, bir kişinin veya bir grup insanın daha fazla güç elde etmeye çalıştığı bir tekniktir. Bunu yapmak için bir kurban seçilir ve gerçekliğinden şüphe duyacakları bir noktaya kadar manipüle edilmeye çalışılır. Düşündüğünüzden çok daha iyi çalışıyor. Bu, manipülatörler ve sapkın narsistler arasında, kısacası kendi şahsına ait bir kült yaratmak isteyen herkes arasında çok yaygın bir tekniktir. Kendinizi korumak için onların taktiklerini bilmek önemlidir.
Gaslighting yavaştır, bu nedenle kurban beyninin yıkandığının farkına varmaz. Örneğin, (terimin türetildiği) Gaslight filminde bir adam karısını o kadar manipüle eder ki kadın aklını kaçırdığını düşünür.
 
Gaslighting'in Manipülatif Teknikleri
Gaslighting tam olarak, diğer kişinin öz saygısını ve akıl sağlığını, onu kontrol etmek ve boyun eğdirmek için el altından zayıflatmaya çalışan bir manipülasyon tekniğidir.
1) Hiç utanmadan yalan söylerler
Örneğin birisi size bir yalan söyler. Bunun bir yalan olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Bu yalan size çok ciddi bir hava ile iletiliyor. Neden bu kadar bariz? Bu ilk adımdır, gaslighting'in temelidir. Size büyük bir yalan söylendiğinde, özellikle de daha sonra size gerçek söylendiğinde, hiçbir şeyden emin olamazsınız. Amaç ne? Dengeyi bozmak ve rahatsız etmek.
2) Kanıtınız olmasına rağmen bir şey söylediklerini inkar ederler
Size bir şey söylediklerini biliyorsunuz ve bunu duyduğunuzdan eminsiniz. Ancak onlara söylediklerini hatırlattığınızda, bunu tekrar tekrar ve sonsuza kadar inkar ediyorlar. Bu da sizi gerçekleri sorgulamaya ve kendinizden şüphe etmeye iter: belki de hiç söylemedikleri doğrudur? Onlar ne kadar çok yaparsa, siz de kendinizden, kendi gerçekliğinizden o kadar çok şüphe eder ve böylece onlarınkini kabul etmeye başlarsınız.
3) Size yakın ve değerli olan şeyleri size ulaşmak için bir araç olarak kullanırlar
Çocuklarınızın ne kadar önemli olduğunu ve kimliğinizin sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyorlar ve işte bu noktada size saldırmaya başlayacaklar. Örneğin, çocuğunuz varsa, size çocuk sahibi olmamanız gerektiğini ya da sizi karakterize eden olumsuz özelliklere sahip olmamanızın daha iyi olacağını söyleyeceklerdir. Başka bir deyişle, gaslighting yapan insanlar varlığınızın temellerine saldırır.
4) Sizi yıpratırlar
Bu, gaslighting'in en sinsi yönlerinden biridir: yavaş yavaş, zaman içinde yapılır. Burada bir yalan, orada bir yalan, her seferinde kesici bir yorum.... Ve manipülasyonlar içinizde şüpheler yaratmaya başlar. En zeki ve bilgili insanlar bile gaslighting tuzağına düşebilir.
5) Eylemleri sözlerini takip etmiyor
Gaslighting yapan bir kişiyle uğraşırken, sözlerinden ziyade eylemlerini dikkate almak daha iyidir. Sözlerinin hiçbir anlamı yoktur, sadece sözcüklerdir. Sorun aslında onların eylemlerinde (yaptıkları ya da yapmadıkları şeylerde) yatmaktadır.
6) Sizi manipüle etmek için olumlu pekiştirme sunarlar
Dün sizi manipüle eden kişi size işe yaramaz olduğunuzu ve hiçbir işe yaramadığınızı söylerken, bugün yaptığınız bir şey için sizi tebrik ediyor. Bu durum tedirginlik hissinizi artırır çünkü şöyle düşünürsünüz: "nihayet işler o kadar da kötü değil! ". Bu, sizi istikrarsızlaştırmak ve bir kez daha gerçekliğinizden şüphe duymanızı sağlamak için ince ve dikkatlice düşünülmüş bir tekniktir. Ne için övüldüğünüze dikkat edin: bu muhtemelen gaz verenin amacına hizmet eden bir şeydir.
7) Kafa karışıklığının insanları zayıflattığını bilirler
Gaslighter'lar herkesin istikrarlı ve dengeli hissetmekten hoşlandığını bilir. Amaçları dengenizi bozmak ve sürekli kendinizden şüphe etmenizi sağlamaktır. İnsanların en doğal eğiliminin, kendilerini dengeli ve istikrarlı hissetmelerini sağlayan kişiye yönelmek olduğunun farkında değillerdir: gaz veren kişi de bundan faydalanır.
8) Diğer insanları size karşı kışkırtmaya çalışırlar
Gaslighter'lar insanları manipüle etme ve çevrenizdekileri size karşı kullanmak konusunda ustadırlar. 'Bu kişi senin hatalı olduğunu biliyor' ya da 'bu kişi senin işe yaramaz olduğunu düşünüyor' gibi yorumlar yapacaklardır. Unutmayın ki bu, söz konusu kişilerin bunları gerçekten söylediği anlamına gelmez: bir gaslighter sürekli yalan söyler. Kime başvuracağınızı ya da kime inanacağınızı bilememek için bu tekniği kullanın. Bunu çok iyi biliyorlar: Kendinizi diğerlerinden soyutlamak onlara daha fazla güç verir.
9) Başkalarına aklınızı kaçırdığınızı söyleyecektir
İşte gaz vericinin en etkili taktiklerinden biri: Herkese aklınızı kaçırdığınızı söylerse, onun kişiliğini çağrıştırarak kendinizi haklı çıkarmaya çalıştığınızda başkalarının muhtemelen size inanmayacağını çok iyi bilir.
10) Size herkesin yalan söylediğini söyleyecektir
Size herkesin yalan söylediğini söylemek (aileniz, arkadaşlarınız, medya) gerçekliğinizden ve etrafınızdaki insanlardan bir kez daha şüphe duymanıza neden olacaktır. Bu kadar cesur ve kendine güvenen biriyle daha önce hiç karşılaşmadınız. Yani büyük ihtimalle doğruyu söylüyor, değil mi? Hayır, bu, insanları 'doğru' bilgiyi almak için gaz verene başvurmaya teşvik eden manipülatif bir tekniktir.
 
Gaslighter Davranışının Farkında Mı?
Bu insanlara bağlı. Gaslighter'ın davranışının hiç farkında olmadığı düşünülebilir, ancak durum her zaman böyle değildir. Dale Carnegie'nin Başkalarına Nasıl Davranmalı ve Arkadaş Edinmeli kitabını biliyor musunuz? Başkalarının güvenini kazanmanın, yeni ilişkiler kurmanın, popülerliğinizi artırmanın, başkalarını sizin gibi düşünmeye ikna etmenin, ikna gücünüzü artırmanın, onları hoş karşılamanın ve sosyal ilişkilerinizi keyifli hale getirmenin temellerini sunar. Patolojik bir manipülatör ile Dale Carnegie okumuş çoğu insan arasında fark vardır.
İşte bu nedenle, kişinin kendisini daha iyi koruyabilmesi için motive vericilerin kullandığı teknikleri bilmesi önemlidir. Çünkü biri bunu bilinçli olarak yapmasa bile, kurbanı ona bağımlı hale geldiğinde yine de fayda sağlayabilir. Kimse onu davranışlarından sorumlu tutmadığında kendini son derece iyi hisseder.
Unutmayın: Bir gaslighter'ın manipülatif davranışının farkında olmaması, eylemlerini kabul edilebilir kılmaz. Eğer bir gaslighter kurbanı olduğunuzu düşünüyorsanız, en iyisi onunla tüm iletişimi kesmeye çalışmaktır. Kendinizi korumanıza yardımcı olacak bir profesyonele de başvurabilirsiniz.
 
Gaslighter Kim?
Gaslighter bir manipülatör olarak tanımlanır, narsisistik, pasif agresif veya şiddet yanlısı olabilir, ancak her durumda, erken yaşlardan itibaren bu tür davranışlarda bulunan ve bu nedenle bu konuda büyük bir deneyime sahip olan patolojik bir manipülatördür.
Kendisini, kurbanlarının hamlelerini önceden okuyabilen ve bu nedenle stratejisine bağlı olarak gerektiğinde olumlu veya olumsuz mesajlar verebilen, hesapçı ve sezgileri güçlü bir kişi olarak takdim eder.
 
Gaslighter Nasıl Anlaşılır?
Gaslighter ile baş etme tekniklerini daha önce ele almıştık, ancak burada sizi bir ilişkinin başlangıcında bile fark edilmesi kolay olan 3 alarm zilinin küçük bir özetiyle baş başa bırakıyoruz:
• Sürekli küçük yalanlar kullanmak: küçük yalanların bile bir ağırlığı vardır, çünkü bunlar kişinin gerekli olmadığı durumlarda bile bu davranışı kullanmaktan çekinmediğini gösterir. Yalanlar, zehirli bir ilişkinin ilk ipuçlarından biridir ve kolayca tespit edilebilirler, ancak kişi bunlara gereken önemi vermeme eğilimindedir. Bir ilişkiye başlıyorsanız veya kendinizi patolojik bir yalancıyla ilişki içinde buluyorsanız, tavsiye her zaman yardım aramanız ve bu ilişkiden kurtulmaya çalışmanızdır.
• Kanıtları inkar et: manipülatör, kurbanı söz konusu olayın mağduru olsa bile her zaman kanıtları inkar etme ya da karşısındakine şüphe tohumları ekmek için olayların versiyonunu değiştirme eğiliminde olacaktır.
• Patolojik kıskançlık: manipülatör normalde çok kıskanç bir kişidir, diğer kişinin hayatını yaşamasını engeller, ancak kendisi söz konusu olduğunda, durumun tüm özgürlüklerine izin verir.