Psikolog Randevu

Psikolog Randevu almak için lütfen formu doldurun.

Love Bombing

Narsist Aşık Olduğunda Love Bombing ve Sonuçları
'Love Bombing'
('aşk bombardımanı'nın gerçek anlamı budur) genellikle derin bir aşık olmakla ya da alternatif olarak narsistin kurbana duyduğu güçlü bir sevdayla karıştırılır. Ancak ne yazık ki mağdur için durum hiç de böyle değildir: love bombing aşaması, yavaş ve karmaşık bir duygusal yıkım sürecinin yalnızca başlangıcıdır.
Bir ilişkinin ilk aşamasında ortaya çıktığı için, love bombingnı tanımak, bir narsisti nasıl tanıyacağınızı öğrenmek ve muhtemelen onun daha fazla manipülasyonuna karşı kendinizi savunmak için çok önemlidir.

Pratik Düzeyde Love Bombing Nedir?
Love bombingnın ne olduğunu açıklamadan önce, bir açıklama yapmak gerekir: bu davranış stratejisi hem erkekler hem de kadınlar tarafından uygulanabilir. Bu da mantıksal olarak kurbanların hem erkek hem de kadın olabileceği anlamına gelmektedir.
Ancak vakaların büyük çoğunluğunda narsisistler erkek, kurbanlar ise kadındır. Bu da love bombingna maruz kalanın büyük olasılıkla bir kadın olduğu anlamına gelmektedir.
Love bombing evresinde narsisist ideal partner rolünü oynar. Bu yorum, narsistin kurbanını incelemek için zaman harcamış olmasıyla özellikle inandırıcı hale gelir.
Onu tanıdıktan sonra onunla zaman geçirmiş, güvenini kazanmış ve ona sırrını açmasını sağlamıştır. Kurbanın zayıflıklarını keşfetmeyi başaran narsist, kendisini tam da kurbanın olmasını istediği gibi göstermek için bunları kendi yararına kullanır.
Örneğin, mağdur güçlü bir partner istediğini ya da her zaman korunmaya muhtaç hissettiğini söylediğinde, narsist kendisini güçlü, inançlarında son derece sağlam kişi olarak gösterecektir.
Ne tür bir 'karakter' oynayacağını anlayan narsist, kurbanını ilgiye boğar. Bir insanın isteyebileceği en sevgi dolu, en sadık, en yardımsever ve en romantik partner olduğunu kanıtlamak için elinden gelen her şeyi yapar.

Love Bombingnın Tüm İşaretleri Aşk İçin Geçebilir
Tüm aşıklar partnerlerini mutlu etmek için romantik sözler söyler ya da yazar, beklenmedik hediyeler verir, mum ışığında akşam yemekleri ya da özel etkinlikler düzenler.
Bir çiftin iç dinamikleri sağlıklı olduğunda, bu tamamen normal ve her şeyden önce son derece hoş bir davranıştır.
Ne yazık ki, işin içinde bir narsist olduğunda, işler asla böyle gitmez. Aşk sinyalleri çok yakında aşırı ve takıntılı olmaya başlayacaktır.
'Seni seviyorum' ifadesinin erken, tekrarlı ve saplantılı bir şekilde kullanılması, love bombingnın açık bir işaretidir. Narsist kurbanını fethetmek için acele ettiğinden, genellikle 'geri çekilmeyi' ve inandırıcı bir eylemin zamanlamasına uymayı başaramaz.
Amacı kurbanın hemen ayaklarına kapanmasıdır, bu nedenle tüm (sahte) iyi niyetini kanıtlamak için ilişkinin ilk günlerinden veya haftalarından itibaren delicesine aşık olduğunu veya daha önce hiç böyle bir aşk hissetmediğini iddia etmeye başlar.
Birçok romantik ve abartılı aşk jestleri yapacaktır, bazen kurban için utanç verici olacak kadar barizdir. Halka açık aşk ilanları, serenatlar, mücevher veya pahalı hediyeler almak vb.
Bu noktada kurban gördüğü tüm sevgiden sarhoş olacak ve dünyanın en şanslı insanı olduğuna inanmaya başlayacaktır.

Yüceltme
Narsist, fethini tamamlamak için kurbanın özsaygısına hitap edecektir. Mağdurun nasıl istisnai bir kişi olduğunu, akla gelebilecek her türlü meziyetle donatıldığını, neredeyse hiç kusuru olmadığını, diğerlerinden üstün olduğunu sürekli tekrarlama eğiliminde olacaktır.
Bu tutum esas olarak iki tür insana hitap eder: özsaygısı düşük insanlar (narsistin en sevdiği kurbanlar) veya özsaygısı yüksek insanlar, nihayet kendilerini oldukları gibi olağanüstü varlıklar olarak kabul eden biriyle tanıştıklarını düşünürler.
Özsaygısı düşük olan bir kişi de yüksek olan bir kişi de çok geçmeden narsistin tuzağına düşecektir. Öte yandan, daha dengeli bir kişinin baştan çıkarılması daha uzun sürecek, ancak büyük olasılıkla sonunda teslim olacaktır.
Sonuç olarak, neredeyse hiç kimse bir narsistin love bombingna karşı koyamaz, özellikle de hayatlarında hiç narsistle karşılaşmamışlarsa. Bunun nedeni, narsist bazen birçok kurbanıyla 'kanıtlanmış' stratejiler uygulasa da, love bombingnın genellikle görevdeki kurban için 'kişiye özel' olmasıdır. Neden bunu yapmayı tercih ediyor? Basit, çünkü onları özellikle etkili buldu.

Love Bombing Ne Kadar Sürer?
Tıpkı savaşta olduğu gibi, bir stratejinin uygulanması için 'sabit' bir zaman hesaplanamaz. love bombingnı bir kuşatma olarak düşünün: kuşatmanın zaman sınırı yoktur. Bir hedef (bir şehir veya bu durumda bir kişi) teslim olana kadar, yani şehir veya kişi teslim olana kadar kuşatılmaya devam edilir.
Bu, kurban narsistin iradesine ne kadar çabuk boyun eğerse, love bombingnın o kadar çabuk sona ereceği ve yerini narsistik ilişkinin değersizleştirme gibi diğer aşamalarına bırakacağı anlamına gelir.
Narsist kurbanla kalıcı bir ilişki kurmakla ilgilenmiyorsa, narsist amacına ulaştıktan sonra ortadan kaybolabilir. Çoğu durumda bu amaç bir veya daha fazla cinsel ilişkidir, ancak her zaman sevilmeye, takdir edilmeye, kutlanmaya ihtiyaç duyan, ancak her şeyden önce her zaman başkaları üzerinde gücünü göstermeye ihtiyaç duyan bir narsistin eylemlerini yönlendiren daha ince amaçlar olabilir.
Öte yandan, narsistin amacı uzun vadeli bir ilişki kurmaksa, love bombing daha uzun sürebilir ve kurbanı fazla şüphelendirmemek için daha kademeli olabilir.
Love bombingnın aniden sona ermesinin bir başka nedeni de narsistin oyunundan sıkılmış ve büyük olasılıkla ilgisini yöneltebileceği başka bir kurban bulmuş olmasıdır. Bu noktada, ilk kurban en son kurban lehine atılacak ve çok kısa bir süre içinde değiştirilecektir.

Love Bombingndan Nasıl Çıkılır?
Love bombingndan kurtulmak çok karmaşıktır çünkü bunu yapmak için bir adım geri atıp kişinin kendi ilişkisine ve narsistle olan ilişkisine objektif bir şekilde bakması gerekir.
Davranışlarını analiz etmeniz ve kendinize birinin bu şekilde davranmasının mantıklı ya da normal olup olmadığını sormanız gerekecektir. Çoğu durumda öyle değildir. En sevgi dolu insanlar bile adım adım ilerler ve sevgilerini göstermek için hemen neredeyse 'çılgın' davranışlara girmezler.
Neler olup bittiğinin farkına vardıktan sonra, ne kadar acı verici olursa olsun, narsistle tüm teması derhal kesmek gerekecektir.

Narsist Temassızlığa Nasıl Tepki Verir?
İlişkinin kesintiye uğraması narsist tarafından büyük bir suç, 'otoritesine' ve kurban üzerindeki gücüne karşı büyük bir hakaret olarak algılanacaktır.
"Hükmetme işlevinden" mahrum bırakılma fikrini kabul etmek narsistin öfkesini tetikleyecek ve narsist kendini çok incinmiş hissedecektir. Bu noktada, kurban üzerindeki kontrolünü yeniden kazanmak veya ona mümkün olan her şekilde zarar vermek için her şeyi yapacaktır.
Bu çok zor bir dönem olacaktır: mağdur sürekli psikolojik saldırılara maruz kalacak ve sıklıkla narsisistle tekrar birlikte olma isteğinin kurbanı olacaktır. Elbette bu asla iyi bir fikir değildir, çünkü geri dönmek onun hayatlarımız üzerindeki gücünü tekrar kabul etmek anlamına gelir.
İşte tam da bu aşamada bir profesyonelden doğru psikolojik desteği almak önemlidir. Güvenli ve güven verici bir rehberlikle mağdur acısının üstesinden gelebilecek ve hayatında yeni bir sayfa açabilecektir.